Anish Kapoor, Enstalasyon ve Tabii ki Göksu Gençleri …

Göksu Gençliği ,  geçtiğimiz hafta sonu Sarıyer Emirgan mahallesinde bulunan Sakıp Sabancı müzesindeydi. Çağdaş sanatın dünyaca ünlü ismi Hint asıllı İngiliz sanatçı Anish Kapoor, Türkiye’de    ilk kez  sergilediği taş eserleriyle gençlerin sanat algısına yeni bir boyut kazandırdı.

Peki, Anish Kapoor  kimdir  ? Ve bu enstalasyon nedir?

Anish Kapoor Hindistan Bombay doğumlu. Sanat eğitimi için gittiği İngiltere’de bugün Kraliyet Akademisi Üyesi ayrıca Britanya İmparatorluk Nişanı sahibi.

Enstalasyon ise  mimari, mühendislik ve teknoloji üçlemesini bir araya getiren çalışmalar sonrasında ortaya çıkmış .Kapoor eserlerini sergilerken bir yerden bir yere  taşımak yerine,onları  sergileyeceği yerlerde şekillendiriyor. Objelerin ve alanın bir parçasıymış gibi yerleşen sanat eserleri, görüldüğü açılardan ve farklı yansımalardan felsefi bir anlamda kazanmış oluyor.

Bu alışılmışın dışında sanat eserleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Göksu gençlerinden Abdussamet Taşkın ,  eğitmenlerine teşekkür ettikten sonra şu sözlerle  geziye manidar bir damga vuruyor; “Osmanlı’da ki her padişah en  az bir sanatla meşgul olmuş değil mi hocam? ”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir