El Planetaryumu

Pusula Gençlikte El Planetaryumu

İstanbul Sultangazi ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Pusula İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü gençleri bu hafta ki bilim dersinde el planeteryumu çalışması yaptı. Bu faaliyette gençler gökyüzünde ki yıldız kümelerinin adını öğrendi. Kendi el planeteryumlarını hazırlayan gençler, karanlık bir ortamda el feneri yardımıyla duvara yansıttıkları şekillerin sayesinde yıldız kümelerinin muazzam bir şekilde oluştuğunu gördü.

Kulüp müdürü yaptığı açıklamada “Gençlerimizin bakış açılarını geliştirerek, bilim  ve sanata değer veren bireyler olarak yetişmelerini sağlamalıyız. Bizler gençlik kulüplerinde, hayatın her alanında bilgi sahibi olan ve kendilerine hedef belirleyecek bireyler yetiştirmek zorundayız. Pusula İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü olarak, her gencin bizim için ayrı bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

20150106_163125d7cf5098fed51f5e2e1ab68205e68534IMG_20150106_160354

El Planetaryumu

Malzemeler:

–  Mukavva

– Raptiye

– Cetvel

– Fener

– Maket Bıçağı

– Yapıştırıcı

Uygulama Basamakları:

  • Deneyin ekinde bulunan 9cm x 9cm büyüklüğündeki takımyıldız kartlarını basın ve istenilen takımyıldızı keserek ayırın.
  • Siyah kartondan 11cm x 11cm bir kare kesip ortasına takımyıldız kartını yapıştırın.Fotoğraflarda görüldüğü gibi kenarlarını kesin.
  • Mukavvadan 38 cm x 30 cm büyüklüğünde bir parça kesin.Burada karton da kullanılabilir fakat mukavvadan daha kalıcı bir sonuç elde ediliyor. Bu parçayı uzun kenarından 9 cm lik aralıklarla katlayın ve iki ucu açık bir kare prizma elde edin. Mukavva maket bıçağı ile hafifçe kesilerek katlanabiliyor.
  • Raptiye yardımıyla takımyıldız kartlarındaki yıldızların bulunduğu yerlere görünen büyüklüklerde delikler açılın.
  • Bu parçayı yapmış olduğunuz kare prizmanın bir tabanına kenarlarından kıvırmak suretiyle yapıştırın. El Planetaryumunuz hazır.
  • Karanlık bir odada feneri kutunun açık olan tarafından tutarak deliklerden geçen ışığı duvara yansıtın.
  • ÖNEMLİ: Eğer feneri doğrudan deliklere tutarsanız duvardaki görüntülerinin net olmadığını göreceksiniz. Bunun nedeni her deliğin bir “iğne deliği kamera” gibi davranması ve duvara ışık kaynağının görüntüsünün yansıması. Bu etkiyi feneri kutunun iç duvarına doğru tutarak yok edebilirsiniz.
  • El planetaryumu aydınlıkta kullanılıyorsa, ışığa doğru tutup planetaryumun açık ucundan bakarak gözlem yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir