Genç Okur – Aralık 2014

Hangi Günün Kutlu Olsun?

Genç Okur dergisinin Aralık sayısı çıktı. Senenin son sayısında ‘özel günleri’ mercek altına alan dergi, Müslüman bir gencin ‘özel’ diye tabir edilen günlere karşı takınacağı tavrı ortaya koyuyor. “Müslüman kendi değerlerinin farkına varamazsa, başkalarının değerlerini sahiplenmeye başlar.” diyen dergi, kendi kültürümüze sonradan eklenmeye çalışan uygulamaları sorgulamamız gerektiğini işaret ediyor.

Her ay farklı hayvan ve eşyalarla röportaj yapan dergi (!) bu ay Bir Geyik’le Röportaj yapıyor. Kırmızı başlıklı dedenin kızağını çeken cefakâr geyiğin söyledikleri karanlıkta kalmış pek çok noktayı aydınlatacak gibi duruyor.

Allah dostlarının birbirinden güzel sözlerini derginin sayfalarına taşıyan Ali Sözer bu ay Müslüman’ın Süsü Abdest’i kendine has üslubuyla okuyucuyla paylaşırken, Mehmet Fatih Çakır itikadımızın yapıtaşlarını anlatmaya Yeniden Diriliş yazısıyla devam ediyor.

***

Her gün beraber olan dostlar sosyal medyada birbirleriyle kavga etse ne olur? Poyraz Akdeniz’in yazdığı Dostları Sosyal Medyada Görsünler yazısı bu sorunun etrafında dönüp, duruma bir anlam vermeye çalışıyor.

Alışveriş yapmak bizim günlük sporlarımızdan birisi oldu artık. Peki, alışveriş yaparken ne kadar dikkatliyiz? Yediğimizin içtiğimizin ne olduğunu biliyor muyuz? Ve bize satılmak istenen ‘imajın’ ne kadarını ‘yiyoruz’? Derginin yeni yazarlarından Tolga Memika’nın kaleme aldığı Yok Böyle Bir Domates, gençler için harika bir alışveriş rehberi oluyor.

Kış aylarının gelmesi en çok grip virüslerini harekete geçiyor. Güzin Zeynep Doğanyer bu ay sağlık köşesinde Garip Gurup bir Hastalık olan ‘grip’i ameliyat masasına yatırıyor.

Tarih, ahlâk, teknoloji sayfaları ve fenomenleşen karakterleriyle Genç Okur, Aralık ayında da ‘gençliğin yeni trendi’ olma iddiasını sürdürüyor.

 

gencokur

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir