Gençlere Anadolu Kültür ve Medeniyeti Yaşatma Projesi

Karacabey Dayanışma ve Kültür Derneği’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı katkılarıyla “Gençlere Anadolu Kültür ve Medeniyeti Yaşatma Projesi” kapsamında Tavşanlı Mahallesi Şehit Kemal Köse Sokak No: 24/A  adresindeki hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Kaymakam Ahmet Yurtseven, Belediye Başkanı Ali Özkan, Semerkand Vakfı Eğitim Sorumlusu Ahmet Sözbilir, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Sağlam, İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı, AK Parti İlçe Başkanı Murat Erol ve yönetim kurulu üyeleri, Buharayı Sevenler Derneği ve Semerkand İl Vakfı temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler ve çok sayıda ilçe halkı katıldı.

Sunumunu Proje Koordinatörü Ferudun Koşucu’nun yaptığı program, Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi İsmail Uyanık’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Karacabey Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Yakup Kılıç, amaç ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. ‘Gençler Bize, Gelecek Gençlere Emanet’ sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Başkan Kılıç, Karacabey Dayanışma ve Kültür Derneği’nin 14 – 17 yaş aralığındaki gençleri kapsayan proje çerçevesinde okul derslerinin yanı sıra kültürel geziler, sosyal aktiviteler, dini eğitimler, izcilik faaliyetleri, sanatsal faaliyetler ve çeşitli eğitim ve seminerler gerçekleştireceklerini ifade etti. Başkan Kılıç ayrıca, 40 kişi kapasiteli dernekte şu an için 20 öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti.

Buharayı Sevenler Derneği Mustafakemalpaşa Şube Başkanı Cemal Burhan, bir gencin bile kurtulmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Umuyoruz Karacabey’de de bu derneğin kurulmasıyla yüzlerce çocuğumuz kötü alışkanlıklardan kurtulacak, topluma yararlı bireyler olacak. Bu amaca öncülük edenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

HKN_0087

Gençlik merkezlerinin özüne layık insanlar yetiştirmesi bakımından çok önemli olduğunu vurgulayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ayhan Sağlam, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğindeki projeye katkı sağlayacak olmanın heyecanı içinde olduklarını söyledi. Sağlam, sportif faaliyetlerde de derneğe her zaman kapılarının açık olduğunu söyledi.

Gençlik Merkezi’nin Karacabey’e hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Ali Özkan, özüne dönük bir gençliğin Türk milletinin en büyük özlemi olduğunu savundu. Özkan, “Böyle bir mücadele 100 yılı aşkın bir süredir bu topraklarda sürüyor. Kötü alışkanlığı olmayan, özünü bilen bir gençlik, Türk milletinin en büyük özlemidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaymakam Ahmet Yurtseven de, eğitime yapılan yatırımların en büyük ve hayırlı yatırımlar olduğuna dikkat çekti. Gençlerin sosyal yaşam dışında özellikle teknolojinin de içinde barınan kötü alışkanlıklardan uzak, özünü ve kendini bilen bireyler olarak yetişmesinin önemine değinen Yurtseven, bu noktada devletin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ancak buna sivil toplum örgütlerinin de katkı sağlaması gerektiğini dile getirdi. Yurtseven, “Bu işler gönül işi, sevda işi. Fikri, ilmi ve dini anlamda gençlerimizin yetişmesi, kötü alışkanlıklardan kaçınmaları en büyük temennimiz. Bu doğrultuda devletimiz elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ancak sivil toplum örgütlerimizin de üzerlerine bu amaca daha fazla katkı sağlamalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Programda son olarak konuşan Semerkand Vakfı Eğitim Sorumlusu Ahmet Sözbilir ise, gençlere yönelik ciddi anlamda projeler üretilmesi gerektiğini belirterek, “Semerkant Vakfı olarak 225 merkezimizde bu hedefle faaliyet gösteriyoruz. Gençlerimize sahip çıkmazsak sıkıntı daha da büyüyecek. Bu tür merkezler sadece merkez değil, çok kutsal bir görevi de yerine getiriyorlar. Biz sizler gibi kıymetli insanlar olduğu sürece gelecekten umutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Hikmet Yazıcı’nın duaları eşliğinde Gençlik Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi.

HKN_0022

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir