Gençlik Kulüpleri Müdür Röportajları – 6

Kütahya – Genç Fidanlar İzcilik ve Gençlik Spor Kulübü müdürü İbrahim Keser ile gençlik kulüpleri üzerine konuştuk.

1- Neden gençlik kulüpleri?

Gençlerin milli ve manevi değerlerine bağlı ve topluma yararlı insanlar olmaları, araştırıcı, keşfedici, birleştirici bir bakış açısıyla yeteneklerini geliştirmek ve toplumsal yaşama gönüllü olarak katılmalarını sağlamak için gençlik kulüpleri gençler için elzemdir.

2- Gençlik kulüplerinin gençlere sağladığı avantajlar nelerdir?

Gençlik kulüpleri gençlerin birlik ve beraberlik duygularının güçlendirilmesine, medeniyet değerlerimizin gençler tarafından sahiplenmesine, tarihi mirası ve sosyal dokumuzu önemseyen bir gençlik yetişmesinde sağladığı avantajlar ile birlikte gençlerin sosyal kişiliklerinin gelişmesine katkıda bulunur. Uyumluluk, gönüllülük ve sosyal sorumluluk bilinçlerinin artmasına, hassaten ruh ve beden sağlıklarının korunmasına yönelik etkinlikler, gençlik kulüplerinin gençlerimize sağladığı önemli avantajlardır.

3- Gençler neden gençlik kulüplerimize gelmeli?

Gençlerin; serbest zamanlarını ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamak, onların eğitsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirerek bilgi ve becerileri artırmaya yönelik çalışmalar yapmak gençlik kulüplerinin ana faaliyetlerindendir. Ayrıca gençlerin gençlik kulüplerimize geldiklerinde yeni arkadaşlıklar edinebilir ve rahat bir şekilde sosyalleşebilirler.

4- Sizce gençlik kulüplerinde “şu da olmalı” dediğiniz bir şey var mı?

Gençlik kulüplerimizde bir spor sahasının olması çok etkili olur. Çünkü gençlik kulüplerimizde sportif sahanın geniş olması, gençlik kulüplerine olan teveccühünün daha da artacağı kanaatindeyim.

5- İzcilik çalışmalarının, gençlik kulüplerindeki yeri nedir?

İzcilik çalışmaları gençlik kulüplerimizde öğrencilerimizin disiplin, özgüven, itaat ve sosyalleşmenin yanı sıra obalar aracılığı ile gruplar içindeki birlik ve beraberliğin oluşmasında ve grup halinde çalışmaların gelişiminde önem arz etmektedir.

6- Velilerin, gençlik kulüplerine bakış açısı ve beklentileri nelerdir?

Her veli, çocuğunun zahiri ve manevi eğitimleriyle bir bütün olmasını ister. Gençlik kulüplerimize gelen velilerimiz bu çift sistemli eğitimin okul dışı serbest zamanlarında da etkinliklerle bir bütün halinde aldığını görünce, gençlik kulüplerimize olan ilgileri artıyor. Veliler, çocuklarının hoşnut olduğu, severek gittiği bir yer istiyor. Çünkü çocuklar sıkılmadan bunalmadan eğitim almak istiyor. Çocuklarımız mutlu oldukça, severek kulüplerimize geldikçe, velilerimizin bakış açısı da pozitif yönde oluyor.

7- Gençler, gençlik kulüplerimize nasıl bakıyor?

Bizler her gençlik kulübümüze gelen gençlerimize diyoruz ki; bakın gençler burası sizin eviniz, evinizde nasıl rahat ediyorsanız, evinizi nasıl sahipleniyorsanız burayı da sahiplenebilirsiniz.  Ve bizleri de bir aile olarak görebilirsiniz, dediğimizde gençlerimizin gençlik kulübüne olan muhabbeti daha ilk geldiği günde artmaya başlıyor. Gençlerimiz gençlik kulübünü sahipleniyor ve bizleri de bir aile gibi görüyor. Eğitimlerini de etkinliklerle birlikte alınca gençlik kulübü gençlerimiz için bir cazibe merkezine dönüşüyor. Çünkü gençler okul dışında bir farkındalık istiyor.

8- Gençlik kulübünüzde yaşadığınız ve sizi etkileyen bir hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?

Bir gün değerler eğitimi dersinde gençlerimize yaratılış gayesinden bahsediyorduk, Rabbimiz bizleri neden yarattı, bizler ne için dünyaya geldik gibi konulardan bahsediyorduk. Gençlerimiz ise o gün pür dikkat dersi dinliyorlardı, çünkü neden yaratıldıklarını, ne için bu dünyaya geldiklerini merak ediyorlardı. Ertesi gün bir gencimizle velimiz beni ziyaret etti, “Hocam Allah sizden razı olsun, bu çocuğa ne oldu, ne dediniz, ne anlattınız?” dedi. Tabiî ki bu durum karşısında şaşırdım kaldım. Velimiz anlatmaya başladı; “Hocam çocuğum akşam eve geldiğinde, saatlerce ağladı ve ağlayarak; anne, baba bizler rabbimize iyi bir kul olamıyoruz. Kulluğumuzun bilincinden mahrumuz, dedi.” O sırada gencimizde yanımızdaydı, gözyaşlarını tutamadı tekrar ağlamaya başladı. Bu durum beni öyle etkiledi ki; ömrüm boyunca unutamayacağım bir sahneye gark oldum. Üç yıldır devam eden gençlik kulübü müdürlüğümde velilerimizden o kadar çok dualar aldık ki, bu sevinç gençlerle ilgilenmede onların dertleri ile dertlenmede iştiyakımın artmasına vesile oldu.

9- Gençlik kulüplerinde uygulanan REGEP sisteminin sizlere katkıları nelerdir?

REGEP sistemi, biz gençlik kulüpleri müdürlerinin işini kolaylaştırmaktadır. Veli ve öğrenci arasındaki iletişimde profesyonel bir aracı sistemdir. REGEP sistemi aynı zamanda velinin gençlik kulübüne olan özgüvenin artmasında önem arz etmekle birlikte, veli-öğrenci-kulüp arasındaki döngünün sistematik bir şekilde yürümesine de büyük katkı sağlamaktadır.

10- Gençlik kulüplerinde, liseli öğrencilere yönelik ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Gençlik Kulübümüzde liseli gençlere yönelik hafta sonu gençlik sohbetleri, geziler ve çeşitli etkinlikler düzenlenilmektedir.

 

427726_10151327348249647_248823389_n (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir