Hacivat ve Karagöz Okyanus‘ta!

Okyanus İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü öğrencileri 18 Kasım Salı günü, geleneksel kültürümüzün en önemli köşe taşlarından biri olan Hacivat ve Karagöz gölge oyunu etkinliği düzenledi.

Hacivat ve Karagöz’ün hayatını konu alan belgeseli izleyen gençler, Semerkand TV’de yayınlanan gölge oyunlarını izleyerek yapacakları gösteri için ön hazırlık yaptılar. Kültürel değerlerini önemseyen ve sahip çıkan gençler bu yeni faaliyet için eğitmenlerine teşekkür etti. Gölge oyunun kulüp faaliyetlerinde devam edeceğini öğrenen gençler bir sonraki oyun için doğaçlama çalışmalarına başladılar.

Hacivat ve Karagöz gölge oyunundan haberdar olan kulüp velileri, gençlerin özgüven ve hayal güçlerini zenginleştiren geleneksel sanat çalışmalarının yapılmalarından dolayı kulüp yetkililerine teşekkür ettiler.

Kulüp müdürü yaptığı açıklamada; “Hacivat ve Karagöz gölge oyunları günümüzden yüz yıllarca önce ortaya çıkmış, insanları eğlendirirken düşündürmüş, toplumsal bilinç oluşmasında öncü bir rol oynamıştır. Eskiden Ramazan gecelerinde mutlaka Ramazan eğlencesi yapılır, büyük bir sabırla beklenen iftar topu atıldıktan sonra iftariyelikler sofraya gelirdi. İftar yemeğini yiyen herkes doğruca Karagöz ve Hacivat gösterisi seyretmeye giderdi. Biz de bu eğlenceli gösteriyi gençlerimize uyarlayarak eğlenirken öğrenmelerini, öğrenirken düşünmeleri ve zekâ gelişimini sağlamayı hedefliyoruz. İlk defa yaptığımız faaliyette bu potansiyeli gençlerimizde görmemiz bizleri sevindirdi. Gençlerimizin doğaçlama yaparak hayal güçlerinin zenginleşmelerini hedefliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir