Kayseri Kutupyıldızı Gençlik Şühedanın İzinde!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kayseri Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ düzenlenen programa, Kutup Yıldızı İzcilik Gençlik ve Spor kulübü izcileri de katıldı. Kayseri Kutupyıldızı İzcileri 5 Ocak Pazar günü Kayseri’nin Erciyes dağına Şehitlerimizi anmak için yürüdü.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kayseri Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ düzenlendi. “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla Erciyes’te düzenlenen yürüyüşte konuşan Başkan Mehmet Özhaseki, “Şehitlerimizin hatırasına uygun davranıp çok çalışarak güçlü olacağız ve etrafımıza ışık saçacağız” dedi.

“Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşüne Başkan Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Vali Orhan Düzgün, Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel ve İsmail Tamer, Ak Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, öğrenciler, sporcular ve vatandaşlar ay-yıldızlı bayraklarla katıldı. Yürüyüş sonrası Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı marşlar söyledi, ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“BİR TOPRAK PARÇASI KOLAY VATAN OLMUYOR”

Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, bu coğrafyanın kolay kolay vatan olmadığının altını çizdi. Özhaseki şöyle konuştu: “Gerek Sarıkamış, gerek Çanakkale, gerek Trablusgarp, gerekse Yemen çöllerinde bu bayrak inmesin, bu ezan dinmesin diye şehit olan tüm büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Anadolu coğrafyası dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Onlarca medeniyet yaşamış. Bu coğrafyanın her köşesinde hüzünlü bir anı var. Her köşesinde burayı vatan yapmak için şehit olan binlerce şühedanın kanı var. Bir toprak parçasının vatan olması kolay olmuyor. Ülkemizde yaşayan ailelerin büyüklerinden şehit olmayan, dedelerinden harp hikayeleri dinlemeyen yoktur. Bu yaşadığımız coğrafya mazlumların sığındığı bir coğrafyadır. Balkanlarda zorda kalanlar, Kafkasya’da zorda kalanlar Arap coğrafyasından sığınanlar buraya gelmişler. Bu bayrak inmesin, bu ezanlar dinmesin diye her türlü fedakarlığı yapmışlar. Bizlere düşen onları rahmetle anmak, o günlerin hatırasına uygun davranmak, gençlerimize mutlaka bu milli ruhtan bir eser taşıyarak iz bırakmak. Onların hatıralarını yaşatmak, unutmamak ve unutturmamak. Bizlere bir görev daha düşüyor o da çok çalışmak zorundayız. Şehrimizi mamur etmek, ülkemizi kalkındırmak zorundayız. Bizler ne kadar güçlü olursak etrafa o kadar ışık saçarız. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Şehitlerin hatırasına uygun davranıp ayağa kalkacağız, güçlü olacağız ve etrafımıza ışık saçacağız.”

Ak Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel de konuşmasında Erciyes dağından Sarıkamış’taki 90 bin şehidimizi saygıyla selamladığını belirterek, “Eğer Onlar oralarda şehit olmasaydı biz buraları yurt edinemezdik” dedi.

Vali Orhan Düzgün ise çocuklarımıza ve gençlerimize tarih bilincini yerleştirmek için bu yürüyüşün düzenlendiğini ifade ederek tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle andığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi. “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla düzenlenen yürüyüşe katılanlara Büyükşehir Belediyesi tarafından sıcak çorba ikram edildi.

İzciler bir nebze olsun Şehitleri anlayarak törene yoğun ilgi gösterdi. Coşku ve heyecanla tamamlanan etkinlik de, gençler 100.yıl dönümünü büyük bir heyecanla beklediklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir