Medya Körlüğü

11206828_741441859287299_4512191830552642487_o

Genç Okur dergisinin Mayıs sayısı çıktı. Dosya konusunda bu ay, kitle iletişim araçlarının hızla yaygınlaştığı günümüzde medya okuryazarlığının önemine değiniliyor.

“Esas varlık sebebi toplumu bilgilendirmek olan medya, insanların algılarıyla oynayarak gerçek olmayan pek çok şeyi rahatça gerçekmiş gibi göstermekten geri durmuyor.” diyen Meltem Altuntaş, medyanın sunduğu içeriklerin her daim sorgulanması ve medyayı kontrol edenlerin istediği gibi bir ‘müşteri-izleyici’ olunmaması gerektiğini vurguluyor. Müzeyyen Yıldız’ın hazırladığı “İyi Bir Medya Okuryazarı mısın?” analizi ise dosya konusunu tamamlar bir nitelik gösteriyor.

Yolumuzun ışığı olan büyük zatların güzide hayatlarından bizlere örnekler sunan Sadat-ı Kiramdan Öğreniyoruz bölümünde bu ay, Allah dostlarının gençlik dönemlerini nasıl geçirdiklerini ve gençlere verdikleri öğütleri öğreniyoruz.

Müslümanca Yaşamak bölümünde Müzeyyen Cihangir, Kızlar İçin Mahremiyet Sınırları yazısı ile mahrem-namahrem ayrımını ortaya koyarak akraba ilişkilerinde pek dikkat edilmeyen konulara dikkat çekiyor.

Öğrenim Rehberi bölümünde M. Fatih Çakır bu ay, çokbilmiş geçinenlere bir doktor titizliğinde teşhis koyuyor ve tedavi için çeşitli öneriler veriyor. “Çağımızın Hastalığı: Bilmediğini Bilmeyen Çokbilmiş” yazısı yazarın kendine has üslubuyla bu ay da eğlendirirken öğretiyor.

Giyim-kuşam önerileri ile dolapları renklendiren Süper Babaanne “Yaza Bir Adım Kala” birbirinden güzel önerileriyle genç okurların “Ne giysem?” derdine son veriyor.

Yaza çilekli bir merhaba demek isteyenler için derginin beslenme sayfası yazarı Sare Yazmalar bu ay okura “Çilek Şöleni Başlasın” diye sesleniyor. ‘Çilekli Yoğurt’ ve ‘Çikolata Kaplı Çilek’ tarifleriyle beslenme sayfası bu ay da dopdolu ve çok lezzetli görünüyor.

Yepyeni bölümleri, tarih, ahlâk, sosyal hayat, sağlık, teknoloji sayfaları ve sevilen kahramanlarıyla Genç Okur, Mayıs ayında da ‘gençliğin yeni trendi’ olma iddiasını sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir