Okyanuslu Gençler Şed Kuşanıyor…

Her yıl Eylül ayının 3. haftasında tüm yurtta kutlanan Ahilik Haftası dolayısıyla bu yıl Okyanus İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü gençleri kulüplerinde ve Hünkâr Kasrı’nda bulunan Ahi Sergisine katılarak Ahilik haftasını kutladı.

Hünkâr Kasrı’nda bulunan Ahi Çarşısına giderek milli değerlerini yakından inceleme fırsatı bulan gençler meslek ile ahlakın bir arada öğretildiği ahilik kültürünü inceleme fırsatını buldular.

Gençler Ahi geleneğinin farkına varmalarını sağlayan gençlik kulübü yetkililerine teşekkür ederken, kulüplerinde Şed Kuşanma törenini izleyerek mirasımız hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

Kulüp yetkilileri; “Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı döneminde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir toplumdur. Bireyi hem ahlaken topluma kazandırırken hem de topluma faydalı meslek sahibi üretken olmasını sağlamaktadır. Bu açıdan ahi geleneği sahip çıkmamız ve aktarmamız gereken önemli kültür değerlerimizdendir. Okyanus gençlik kulübü olarak gençlerimize değerli miraslarımızın farkına varmaları ve sahip çıkmaları bizlerin özel amaçları arasında yer almaktadır.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir