Pırlantalar ve Sanat Eserleri

Kocaeli Çayırova’ da faaliyetlerini sürdüren Pırlanta İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü gençleriyle yeni bir sanat çalışmasını başlattı.

Folyo kabartma ile el becerilerini geliştiren gençler atölye çalışmalarında oldukça heyecanlıydılar.

ALÜMİNYUM (Folyo) KABARTMA (Rölyef)

Demir, bakır ve alüminyum gibi gereçlerin sac malzeme haline getirilip bunların arka yüzlerinin işlenmesiyle ‘kabartma’ sanatı doğmuştur. Kabartma tekniğiyle yapılan sanat eserleri, evlerimizde ve pek çok mekânda estetik görünümüyle göze hitap eder. “Alüminyum kabartma”, alüminyum üzerine, kalem gibi malzemeler yardımı ile arkadan ve önden çizim yapılarak desen oluşturma sanatıdır. Uygulanan bir dizi işlem sonucunda ortaya son derece güzel sanat eserleri çıkmaktadır. Bu teknik, estetik ve tarihi değeri olan mimari yapılar ile değişik objeleri süsleyip dekoratif eşya olarak kullanıma sunma amacıyla, folyo, bakır, pirinç levha üzerinde uygulanmaktadır. Folyo kabartma tekniği, süsleme demirciliğine son yıllarda girmiş bir konudur. Günümüzde folyo kabartma teknikleri sac kabartma tekniklerinin yerini almıştır. Folyo kabartma işlemleri ince bir işçilik ve el becerisinin yanında çok dikkatli çalışma isteyen bir tekniktir. Bu teknikte kendisini geliştiren bir kişi, süsleme demirciliğinde göze hitap eden nadide sanat eserleri ortaya çıkarabilir. Alüminyum Kabartmada Kullanılan Malzemeler Folyo kabartma işlemlerinde, birçok değişik şekilde ve ebatta ahşap, plastik, kemik ve benzeri malzemeden yapılmış kalemler kullanılmaktadır. Bu kalemleri kendiniz ya da herhangi bir marangoz ustasına yaptırabilirsiniz. Bunun dışında selobant, bulaşık teli, kuru sabun, kapatacak maske, lastik eldiven, ağaç talaşı (toz halinde), kolonya, kâğıt mendil ve zırnık kullanılır. Bu malzemeler hırdavatçılardan, bakır malzemesi satan iş yerlerinden temin edilebilir.v Folyo kabartmada, kabartma işlemi bittikten sonra kabartılan kısmın arka tarafına genel olarak alçı ile tutkal bileşiminden oluşan bir karışım hazırlanır. Hazırlanan bu karışım kabartmanızın arkasına sıvanır. Sıvama işlemi genellikle dökülme yöntemi ile yapılır. Folyonun yaklaşık her dört köşesinden 5-10 mm daha kısa uzunlukta duralit kesilir, kabartma resmin arkasına yerleştirilerek folyonun kenar kısımları duralitin üstünden geriye doğru kıvrılır.

MALZEMELER

Yapılacak çalışmaya uygun boyutta kalın alüminyum folyo (A4 boyutunda yada 25×35 cm boyutunda olabilir.)
Kabartma kalemi yada yuvarlak uçlu bir araç
Havlu yada yumuşak bir kumaş
Silikon tabancası, silikon yada mum
Ayakkabı boyası yada çini mürekkebi
Mukavva
Kabartması yapılacak resmin fotokopisi
Selo teyp bant

YAPILIŞI

1. Resmi alüminyum folyoya bant ile yapıştırınız.
2. Havlu tekkat olacak şekilde folyonun altında olacak.
3. Resmin çizgileri üzerinden yuvarlak uçlu kalemle geçilerek kopyasının folyoya çıkması sağlanır.
4. Resim folyodan ayrılır ve folyonun arkası çevrilir.
5. Havlu alta serilir tek yada çift kat.
6. Şeklin çizgilerinin arası yuvarlak uçlu kalemle dikkatlice bastırılıp dolaştırılarak kabartılır.Bu sırada folyoyu delmemek için dikkat edilir.
7. Arada şekil yüzü çevrilip kabaran kısımların kenarları sert bi zeminde düzeltilir.İsteğe bağlı boş kalan kısımlar nokta veya çizgilerle doldurulabilir.
8. Kabartma işi bitince çukur kısımlar silikon veya mum ile doldurulup donması beklenir.
9. Mukavvaya yapıştırılır.kabarık kısımlara bastırılınca çökmemeli içini bu nedenle mumla doldurduk.
10. Bir süngere mürekkep yada ayakkabı boyası sürülüp çukur ve dokulu kısımlara sürtülür daha sonra yüksek kısımlar silinir ve gümüş etkisi yapılabilir.
11. Çalışma çerçeve yaptırılır.

 

IMG_20150214_141419

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir