Şehide Yazdığı Duygu Dolu Mektup Kars İkincisi Oldu!

Gül Diyarı Gençlik Kulübü gençlerinden ve Kağızman Mustafa Yalçın İlkokulu öğrencisi Abdurrahman Atış’ın “Sarıkamış Şehitleri”ni anlatan mektubu il ikincisi oldu.
Abdurrahman Atış, Sarıkamışlı olan annesinin  anlattığı, Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askerimizin anılarından etkilenerek duygu yüklü bir mektup yazdı. Atış’ın mektubu Kars’ta yapılan “Şehitlere Mektup” yarışmasında il ikincisi oldu, Okul arkadaşları, Gül Diyarı Gençlik Kulübü müdürü ve okul müdürü, Abdurrahman’ı bu başarısından dolayı tebrik ettiler.
İşte Abdurrahman Atış’ın Şehitlere yazdığı mektup:
“Sizi selamların en güzeliyle selamlıyorum. Ben Abdurrahman, 10 yaşındayım. Bugüne kadar sizinle ilgili çok şey duydum ama ilk kez size mektup yazıyorum.
Benim annem aslen Sarıkamışlı. Çocukluğu orada geçmiş ve oraları çok seviyormuş. Anneme “Sarıkamış’ın nesi önemlidir?” diye sordum. O bana “Sarıkamış şehitler diyarıdır yavrum” dedi ve bana sizi anlattı. Nasıl üşüdüğünüzü, nasıl aç kaldığınızı, bir çok sıkıntı çekerek Sarıkamış’a ulaşıp da sonra tek kurşun sıkmadan nasıl donarak şehit olduğunuzu anlattı.
Eve geldiğimde annem bana “Kar Kelebekleri” diye bir kitap verdi. Sizi anlatıyordu, bu kitabı bir solukta okudum çok şaşırmış ve bir o kadarda üzülmüştüm. Okullar açıldıktan sonra öğretmenimiz bize sizi ve yaşadıklarınızı anlatan bir filim izletti. Hepimizin gözleri dolu dolu oldu. Biz yaşadıklarınızı izlerken bu kadar üzüldük. Kim bilir sizler yaşarken neler hissettiniz?
Bu hafta kar yağdı. Ben karı çok seviyorum. Ama ne zaman ki sizi bağrına çekişi geliyor aklıma, işte o zaman kar bana beyaz ölüm gibi geliyor üzülüyorum. Dün okuldan dönerken kar topu oynadık. Ellerim ve ayaklarım ıslandı. Soğuktan ellerim mosmor oldu. Eve geldiğimde ellerim sızlamaya başladı. Acısına dayanamadım ağladım. Annem önce ellerimi soğuk suyla ovdu sonra yavaşça ısıttı. Sizin ellerini de böylemi sızladı? Sizde acısına dayanamayıp annenizi aradınız mı ya da sıcak bir soba başı hayali kurdunuz mu? Ben geceleri üşüyünce anneme seslenip üzerimi örtmesini istiyorum. Peki siz o soğuk gecelerde üzerinize örtecek bir şey buldunuz mu? Anneniz yanınızda olsun istediniz mi ya da eşiniz çocuğunuz?
Bunları düşününce çok üzülüyorum: ama annem bana sizin ölmediğinizi yani şehitlerin ölmeyeceğini anlattı. Annem dedi ki, siz bir daha dünya’ya gelseymişsiniz yine şehit olmak istermişsiniz.
Sarıkamış dağlarında sizi gören, sesinizi duyan çok olurmuş annem dedi. Hatta kalbi selim insanlar bu dağlarda rüzgarın Allah-u Ekber, Allah-u Ekber nidalarıyla fısıltısını duyarmış. Ben Mehmet Aktif’in dizelerinin ne demek istediğini şimdi çok daha iyi anlıyorum.
Bastığın yerleri toprak diye geçme tanı
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı
Toprak altında kefensiz yatmak sizin gibi olmakmış meğer. Allah sizden razı olsun. Mekanınız cennetin en güzel yeri olsun. Size büyük vefa borcumuz var. Sizi hiçbir zaman unutmayıp hatıranızı gönlümde, evimde ve okulumda hayatımın sonuna kadar yaşatacağım, Sizi gerçekten çok seviyorum.”..

Gençlik Kulüpleri ailesi adına Abdurrahman ATIŞ kardeşimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir