Selçuklu Gençlere Birebir Rehberlik!

Selçuklu Gençlik Merkezinde  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Veriyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hizmetleri; bireye, kendini ve başkalarını anlama, yeteneklerini kullanma, doğru tercihler yapma, insan ilişkilerinde karşılaştığı sorunlara çözüm bulma, yaşamını ve geleceğini planlama becerilerini kazandırır. Günümüzde eğitim ve öğretimin ayrılmaz bir parçası ve bütünleyicisi olan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri; bireysel, eğitsel, sosyal ve mesleki anlamda öğrenci ve veliye yapılan profesyonel yardım ve destek faaliyetleridir. Bu hizmeti verene Rehberlik Uzmanı(Rehber Öğretmen)-Psikolojik Danışman denir. Psikolojik danışman-Rehberlik Uzmanı üniversitelerin Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, bölümlerinden mezun olan ve dört yıllık lisans eğitimi alan kimselerdir. Genellikle okul ortamında çocuk ve ergenlerin, eğitim, öğrenme ve gelişim sorunlarıyla uğraşan yardım mesleğidir.

 

Niçin Gerekli?

Ailelere profesyonel anlamda çocuk psikolojisi, çocuk eğitimi, aile içi iletişim konularında danışmanlık ve eğitim verilmesi önemlidir.

Öğrencilere kişilik gelişimi anlamında kendilerini daha iyi tanımaları, ders başarısını artırma, derslere motive olma, ergenlik dönemi konuları hakkında bilgilendirme, ergenlik dönemi sorunları hakkında danışmanlık yapma, arkadaşlık ilişkileri konusunda yardımcı olma, liseleri tercihte sağlıklı- doğru tercihte bulunma, üniversiteleri seçimde doğru şekilde tercih, meslek seçiminde danışmanlık gibi en çok ihtiyaç duydukları alanlarda profesyonel destek verilerek onların mutlu ve başarılı olmasına yardımcı olunur.

Böylece ailelere verilecek olan rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti sayesinde çocuklarının eğitimi- çocuklarının psikoloji konularında profesyonel destek sağlanmış olunacaktır. Aynı zamanda ailelere çocuklarıyla ilgili böyle bir hizmet verildiği için gençlik merkezlerinden olan memnuniyet ve ailelerin gençlik merkezlerini devamına katkı sunulmuş olunacaktır.

Öğrenci açısından da büyürken karşılaşmış oldukları durumlar hakkında profesyonel kaynaktan bilgi alınmış olurlarken, karşılaşabilecekleri sorunlar- problemlerle ilgili psikolojik danışma hizmeti almış olacaklardır.

Sonuçta hem ailelere hem de öğrencilere gerektiği durumlarda rehberlik hizmeti gerektiği durumlarda psikolojik danışma hizmeti sunulmuş olunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir