Teknoloji: Özgürlük mü Kölelik mi?

15781051_1108154032616078_4202617686879842717_n

Genç Okur dergisinin Ocak sayısı çıktı. Dergi bu ay, teknoloji dendiğinde zihnimizde canlanan şeyleri irdeleyen “Teknoloji: Özgürlük mü Kölelik mi?” başlıklı dosya yazısıyla okurla buluşuyor.

Dosyada, Yapılan bir araştırmaya göre, arama motorları yüzünden insan hafızası giderek zayıflıyor. Çünkü kişi, internette arayıp bulduğu bir şeyi tekrar bulabileceğinden emin olduğu için hafızasına kaydetmiyor. Yani beyin asıl işlevinden giderek uzaklaşıyor. Oysa bilgi, belirli süreçlerden ve disiplinden geçilerek elde edilen bir şeydir. Ehil bir öğreticiye ihtiyaç vardır. Bunu görmezden geldiğinizde yalan yanlış bilgilerle hayatı cehenneme çevirebilirsiniz. Bugün -internet yüzünden- ‘ölmek üzere’ olduğunu zannederek doktora başvuran insanlar o kadar fazla ki…diyen Mustafa Yıldız yanlış kullanıldığında teknolojinin insanları ne hale getirebileceğini gözler önüne seriyor.

Dergide bu ay Müzeyyen Yıldız, hazırladığı “Dünyayı Kurtarabilecek misin?” adlı test ile teknoloji bağımlılarını ortaya çıkarıyor.

Derginin “Nasıl Bilirsin?” bölümünde kavramları çeşitli yönleriyle ele alan Mustafa Yıldız, bu sayıda Adalet kavramını masaya yatırıyor.

 “Bi’ Şeylerin Tarihi” adlı yeni bölümde Mümin Munis bu ay, “Arabanın Tarihi”ni anlatıyor.

Bir diğer yeni bölüm “Hayatımın Bilgisi”nde Yunus Yıldız, “Pazarda Hayat Var” başlıklı yazısıyla pazarın nabzını tutuyor.

Beslenme bölümünde bu ay Sare Yazmalar“Bal Kabağı ile Efsane Tatlar” başlıklı yazısıyla bal kabağına bakış açımızı değiştiriyor.

Derginin sevilen kahramanlarından İhtimâlcan iki aylık yokluğunun nedenini genç okurlarla paylaşıyor.

“Değişim okumakla başlar” sloganıyla yayın hayatına devam eden Genç Okur dergisi; tarih, sosyal hayat, mizah, çizgi-roman, sağlık, teknoloji sayfaları ve sevilen kahramanlarıyla birlikte değişime katkı sunmaya devam ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir