Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı Sona Erdi!

Bu yıl 9.su düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı sona erdi.

Faaliyete Bursa’daki Semerkand Gençlik Kulübü,  İnegöl Bembeyaz İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü, İrfan Gençlik Spor  ve İzcilik Kulübü katıldı.

İzciler, Gaziler Köyünden, Kaynak Köyüne oradan da yürüyerek Kaynak Yaylasına çıktılar. Kaynak Yaylasındaki şehitliklerin yanı sıra orada yaşayan aileleri de ziyaret eden izciler hemen hemen  -35 dereceye kadar düşen hava sıcaklığında çadırlarda geceleyip bundan 99 sene önce canları pahasına savaşan dedelerinin hisleriyle uyandılar.

Kaynak yaylasından ayrılmak üzere çadırlarını toplayıp bayrak törenine geçildiği sırada orada yatan bir şehidin:

‘’1940’lı yıllar Kaynak yaylasına bir adam gelip bir mezarı ziyaret edip dualar ettikten sonra gider ve birkaç sene bunu tekrarlar bunu fark eden yayla sakinlerinden biri adama bunun sebebini sorar

-“Neden bu mezarı ziyaret ediyorsunuz akrabanız mı ?”

-“Hayır”  der ve anlatmaya başlar:

-“Biz yıllar önce savaş sona erdikten sonra buradaki şehitleri yollardan toplayıp açtığımız çukurlara gömüyorduk taşımak için vasıtamız yoktu bizde askerlerin ayağını palaska bağlayıp çekerek mezara götürüyorduk tam bu şehidin ayağına palaskayı bağlamıştım ki birden ayağa kalktı ve:

-Beni palaskayla çekerek götürme sırtında taşı, dedi.

-Ama ben seni sırtımda taşıyamam ki ağırsın kaldıramam seni yerden dedim.

-Kaldırırsın kaldırırsın sen beni yerde sürükleme, dedi.

Dedi ve dediğini yaptım. Fakat yıllar sonra anladım kıymetini.Şimdi onu ziyarete geliyorum. Belki Yüce Mevlâm O’nun yüzü suyu hürmetine beni bağışlar. ‘’

Başından geçenleri orada yaşayan birinden ‘bu mezarı niye ziyaret etmediniz, burada yatan şehidi defnederken böyle böyle olmuş’ demesiyle o vatan şühedasını da ziyaret ettikten sonra Gaziler köyüne indik ve kampımız 6 ülkeden gelen izcilerin katılımıyla sona erdi.

 Seneye 100. Yıl nedeniyle daha fazla katılım olacağı düşünülen kamp için hazırlıklar şimdiden başladı.

Kaynak köyündeki şehitliklere ‘inşallah yetiştirebilirsek abide yapacağız diyen TİF başkanı Sayın H.Dinçer Subaşı, Kaynak yayla faaliyetine katılacak izci ve liderlerin her türlü hava şartlarına hazırlıklı olmaları konusunda bir kez daha uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir