17425038_1180418245389656_5664128360178272826_n

Bir ihtimal daha var! Ama bir dakika, doğru ihtimali seçtiğine emin misin?

“Bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin?” Kitabın ismini okuyunca şarkıyı hatırladınız ve efkârlandınız belki. Merak etmeyin, bu üzüntüden sizi kurtaracağım. Çünkü bu kitap sizi keyiflendirecek ve sıra dışı pek çok maceraya sizleri ortak edecek.

Kitabın editörü arka kapak yazısında “Tercihlerimizin ne denli etkili olduğunu dünyaya hatırlatmaya gelmiş bir anti kahraman!” olarak tanıtıyor İhtimâlcan’ı. Gerçekten de öyle mi? Tercihlerimiz hayatımızı bu denli etkiliyor mu? Kitap bu sorunun cevabını birbirinden eğlenceli 24 hikâyede bizlere gösteriyor.

Çok bilmiş, saf, cengaver, iyi niyetli ve doğru yolu göstermeye çalışan bir kahraman aynı zamanda İhtimâlcan. Kitapta sıra dışı, biraz da absürt hikâyelerine şahit oluyoruz. Fakat yazar bu sıra dışılığı bizlere hissettirmiyor ve işin güzel tarafı bizi bu hikâyelere inandırıyor. Bazen aynı absürtlüğü ve sıra dışılığı hayatımızda da yaşadığımız için belki de garipsemiyoruz.

İhtimâlcan, kitabın içinde pek çok şekilde, pek çok kılıkta karşımıza çıkıyor. Aslında bunlar her yerde karşılaşabileceğimiz tipler. İhtimâlcan bazen marangozluğa merak sarıyor, bazen itfaiyeci oluyor, bazen mühendislik dehasını konuşturuyor, bazen haşarı bazen başarılı bir öğrenci olarak karşımıza çıkıyor, bazen antikacı, bazen de başbakan oluyor! Nasıl mı? Bu da İhtimâlcan’ın mahareti! Kendini pek çok hikâyenin içinde bulan İhtimâlcan, yoluna çıkan ihtimalleri yaşıyor ve hangi ihtimalin en doğru ihtimal olduğunu seçmeyi biz okurlara bırakıyor. Dolayısıyla farklı finallerle biten bu ihtimaller okuru kendisiyle yüz yüze getiriyor. Birinci ihtimali mi seçtin? O zaman bu ihtimalin yorumunu oku ve aslında verdiğin bu kararının hayatını nasıl etkilediğini öğren.

Her şeyin bir sebebi var. Her ihtimal farklı bir sona hazırlıyor bizi. Yanlış yolu seçersek telafisi mümkün olmayan bir sonuçla karşılaşabiliriz. Öyleyse gideceğimiz yolu seçerken bütün ihtimalleri düşünmeli ve ona göre bir karar vermeliyiz. Kitap 150 sayfa boyunca okura bunun muhasebesini yaptırıyor. Eğer bu olayı sen yaşasaydın hangi ihtimali tercih ederdin?

Hayat da böyle değil mi? Bir olayın içine düşüyoruz ve alacağımız karar o olayın sonucunu bariz bir şekilde etkiliyor. Ama bu kararı neye göre vermeliyiz? Doğru olan yolu mu seçmeliyiz, yoksa mantıklı olan yolu mu? Durun bir dakika, mantıklı olan her yol doğru değildir ki. Doğru yolu bulmak ve hep o doğrulukla devam etmek lâzım hayatta da.

Genç Okur Yayınlarından yeni çıkan “Bir İhtimal Daha Var – İhtimâlcan’ın Sıra Dışı Hikâyeleri” kitabı okurların yüzünde hoş bir gülümseme bırakacağa benziyor.

 

Serdar Karaca

 

 

 

 

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir