Kutup Yıldızı İzcilik Kulübü İzcileri Enerji Tasarruf Haftasını Kutladılar.

Her yeni yılın Ocak ayının 2. haftası Enerji Tasarruf haftası olarak yurdumuzda kutlanmaktadır. Kutup Yıldızı İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü izciler, Kayseri Talas merkez binalarında Enerji tasarruf haftası ile ilgili bir seminer düzenledi. Programa Yavuzlar İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü ile Alsancak Gençlik Merkezi öğrencileri de katıldı. Yaklaşık 70 öğrenci ve velilerden oluşan seminerde programın sunuculuğunu Kutup Yıldız izcilerinden Ali Özcan yaptı.

Enerji tasarrufu hakkında dikkat edilmesi gereken hususları anlatan izcilerden Bahadır Akdeniz şunları ekledi:”Yaşantımızın en önemli unsurlarından biri enerjidir. Enerji, iş yapabilme gücüne denir. Günlük yaşantımızda kullandığımız başlıca enerji kaynakları, elektrik, su, doğalgaz, petrol, kömür ve güneştir. Bu enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması için ve bu bilincin yaygınlaşması adına her yıl daha deneyimli programlar yapacağız.”dedi.

Kulüp izcilerinden Ufuk Turhal enerji tasarrufunda dikkat edilmesi gereken hususları anlatarak israf değil hep birlikte tasarruf yapmalıyız dedi. Elektrikli ev aletleri ve petrol yakıtı ile çalışan araçların enerji tasarrufu ile alakalı konuşmasını yapan Kulüp izcilerinden Ömer Çevik şunları ilave etti, Elektronik teknolojilerindeki gelişmeler, toplumun tüketim ihtiyaçlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Buna bağlı olarak daha fazla insanın evinde çalışmaya başlaması ile ortalama bir ev için güç gerektiren cihazların sayısında önemli ölçüde artış görülmektedir. Günümüz evlerinde bilgisayarlar, yazıcılar, faklar, Video ve CD göstericiler yer almaya başlamıştır.

Bilgisayarlar dünyada en hızlı elektrik yükü oluşturan cihazlardır. Gelecek yıllarda bu miktar giderek artacaktır. Ancak bilgisayarların kullandığı enerjinin çoğu, bilgisayar kullanılmadığı esnada açık olmasından dolayı boşa harcanmaktadır.

İzlenmeyen programlarda TV’ yi kapatınız.

TV’ler, Video’lar, CD göstericiler, kablosuz telefonlar, soygun alarmları, mikro dalga fırınlar, çalışmadıkları zaman da, stand-by modunda enerji tüketmeye devam ederler. Bu enerji saat göstergesi, hafıza yongası ve uzaktan kumanda fonksiyonu için harcanır. Bu tip enerji tüketimine leakage (sızıntı) adı verilmektedir ve aletin kendi enerjisinin yaklaşık % 5’i kadardır.

Stand-by modunda, enerji sızıntılarının azaltılması amaçlı çalışmalar yapılmaktadır: örneğin, Energy Star etiketli yeni teknoloji TV ve Video’lar kayıp enerjiyi %75’e kadar azaltmaktadırlar.

Radyolar 100 saat kullanıldığında, renkli televizyonlar ise 5-7 saat kullanıldığında 1kWh elektrik enerjisi tüketirler. Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlılara göre daha az elektrik enerjisi tüketirler. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimini azaltır dedi.

Tasarruf konusunu işleyen İzcilerden Eren Tezel İstatiksel su verilerini anlattı Haftanın konusu ile alakalı şiiri Tufan Alkım Gürsoy okudu. Haftanın konusu ile alakalı olarak yapılan kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllerini sırasıyla İl Genel Eğitim koordinatörü Sy. Cüneyt Alkan tarafından 1. nin ödülü Talas İlçe teşkilat koordinatörü Abbas Çolak ‘. nin ödülünü ve 3. Ödülünü ise Kutup Yıldızı İzcilik kulübü müdürü Yunus Çevik vererek programın kapanışı yapıldı.

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir