a

ABD, Japonya, Almanya, Çin, İngiltere ve Güney Kore gibi dünyanın gelişmiş ekonomilerinde yıllardır uygulanan STEM eğitim modelinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için çalışmalar sürüyor.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin İngilizce kısaltması olan STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics) ezbere dayalı bir eğitimdense öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini, bu sayede de çağın gereksinimlerine cevap verebilecek nitelikte bireyler haline gelmelerini amaçlıyor.

Türkiye’de ilk kez 2013 yılında Kayseri’deki 4 pilot okulda başlatılan ve kısa sürede 22 okula yayılan STEM Projesi’nin, yakın zamanda kentteki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerin tamamında hayata geçirilmesi planlanıyor.

Geleceğin Mucit Ve Bilim İnsanlarını Yetiştirme Hedefi

Geleceğin mucit ve bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefleyen STEM eğitiminin, Kayseri ile sınırlı kalmaması için çalışmalar da bir taraftan devam ediyor.

Bu kapsamda düzenlenen STEM bilgilendirme toplantısı, aralarında İstanbul, İzmir, Kocaeli, Gaziantep ve Trabzon’un da bulunduğu 10 ilin milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla Kocaeli’nde gerçekleştirildi.

3 gün süren programda katılımcılara Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan STEM Ekibi tarafından, STEM eğitim modeli, amaçları, Kayseri’deki uygulama örnekleri ile STEM materyalleri ve müfredatı hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

aa

“Eğitimde Hayal Edebilmek, Bilgiden Daha Önemlidir”

Toplantıya ev sahipliği yapan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, yaptığı açıklamada, STEM modelinin yer almadığı bir eğitim sisteminde yenilik ve gelişmeden bahsetmenin mümkün olmayacağını vurguladı.

Kayseri’de yaklaşık bir buçuk yıldır uygulanan projenin üretme, icat etme ve 3 boyutlu düşünebilme açısından öğrencilere ciddi anlamda katkı sağladığına değinen Çandıroğlu, STEM eğitiminin öğrencilerin hayal dünyasını zenginleştirdiğini belirtti. Eğitimde hayal edebilmenin bilgiden daha önemli olduğuna işaret eden Çandıroğlu, şöyle konuştu:
“Eğer bir çocuğun hayallerini elinden aldıysanız o çocuğu kaybetmişsiniz demektir. Biz, STEM yaklaşımıyla öğrencilerimizin hayal edebilme yönlerini zenginleştirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmanın yurt geneline yayılması ülkemizin kalkınmasında çok büyük bir öneme sahip. Bugün 6. sınıf öğrencisi bir evladımız, STEM eğitimi sayesinde çamaşır makinesinin veya buzdolabının çalışma prensibini kavrayabiliyorsa bunun üzerine mutlaka bir şeyler koyacaktır. Bunun meyvelerini ileride toplayacağız. Ama bugün gördüklerimiz de bizi heyecanlandırmaya yetiyor.”

STEM Projesi’ne öğrenciler kadar öğretmen ve velilerden de yoğun talep geldiğini aktaran Çandıroğlu, şu anda Kayseri’deki 22 okulda uygulanan projenin yılsonuna kadar 50 okula ulaşmasını planladıklarını kaydetti.

Kaynak: www.ajanshaber.com/gelecegin-bilim-insanlarini-yetistirecek-model-turkiyede-haberi/159271

 

 

 

 

 

 

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir