Sultangazi – Okyanus İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Müdürü Erhan Gültaş ile gençlik kulüpleri üzerine konuştuk.

1. Neden gençlik kulüpleri?

Değerlerini, kültürünü ve tarihini bilen, ayrıca hayatını planlarken bu değerlerini unutmayan bir gençliğin inşası için gençlik kulüpleri son derede önemli.

2. Gençlik kulüplerinin gençlere sağladığı avantajlar nelerdir?

Sanat, spor ve kültürel faaliyetlerle gelişimlerinin desteklenmesi ve zekâ eğitimleri ile yeni fikirler üreten bireyler olmaları…

3. Gençler neden gençlik kulüplerimize gelmeli?

Gençlik kulüpleri, gençlere kendi potansiyeli, neler yapabileceğini gösterir. Sadece bu sebep için bile gençlik kulüplerine gelmeleri gerekir. Bunun yanında onlarca farklı etkinlikler yapılıyor kulüplerde.

4. Sizce gençlik kulüplerinde “şu da olmalı” dediğiniz bir şey var mı?

Tüm gençlik kulüplerinde; okuma yarışmaları, sanat sergileri, zekâ oyunları, bilim deneyleri, edu yarışmaları, ritim çalışmaları olması gerekir bence.

5. İzcilik çalışmalarının, gençlik kulüplerindeki yeri nedir?

İzcilik sistemi, kulüp içerisinde düzen ve disiplinin daha güzel yürümesini sağlamakta ve kamp faaliyetleri ile gençlerin kulübe olan ilgisini artmaktadır.

6. Velilerin, gençlik kulüplerine bakış açısı ve beklentileri nelerdir?

Veliler, kulüp kelimesinden buralarda sadece spor yapıldığı sanmaktalar. Bu sebeple velilere yönelik programlar arttırılmalı ve kulüp faaliyetleri velilere anlatılmalı. Bazı veliler ise okul derslerine daha çok saat ayırmamızı istiyorlar ama genel olarak faaliyetlerimizi çok beğeniyorlar.

7. Gençler, gençlik kulüplerimize nasıl bakıyor?

Faaliyetlerin çokluğundan ve farklılığından dolayı gençlerin kulübe olan bağlılıkları artmakta, eğlenerek öğrendiklerini ifade etmektedirler.

8. Gençlik kulübünüzde yaşadığınız ve sizi etkileyen bir hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?

Kulübe kayıt sırasında annesine kötü davranışlarda bulunan bir gencin, daha sonra annesinden özür dilemesi beni çok mutlu etmişti.

9. Gençlik kulüplerinde uygulanan REGEP sisteminin sizlere katkıları nelerdir?

Öğrencilere sadece ders başarısı değil diğer alanlarda da başarılı olmalarının amaçlatması açısından REGEP sistemi çok faydalı. Ayrıca REGEP sistemi tam manasıyla uygulandığında öğrencilerde son derece bariz değişiklikler görülüyor.

10.  Gençlik kulüplerinde, liseli öğrencilere yönelik ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Liseli öğrencilere yönelik olarak; mesleki seminerler, ders etütleri ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz.

 

20141106_140134

 

 

 

 

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir