Sultangazi – Pusula İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü müdürü Alperen Akman ile gençlik kulüpleri üzerine konuştuk.

1- Neden gençlik kulüpleri?

Çünkü gençlik kulüpleri; gençlerin kendilerine kötü örnek teşkil eden mekân ve arkadaşlardan uzak tutan, güvenilir mekânlardır. Ayrıca gençlerin zihinsel, sosyal, bedensel, ruhsal ve ahlâki gelişimlerine katkı sağlayabileceğimiz mekânlardır.

2- Gençlik kulüplerinin gençlere sağladığı avantajlar nelerdir?

Gençlik kulüpleri, gençlerin okul dışında zamanlarını verimli geçirecekleri mekânlardır. Buralarda gençler sosyal, sportif, kültürel faaliyetlerle sosyalleşir. Aynı zamanda değerler eğitimi sanat, edu-stem atölyesi, okuma saatleri, etütlerle kendilerini manevi ve zihinsel olarak geliştirmeleri için avantaj sağlamaktadır.

3- Gençler neden gençlik kulüplerimize gelmeli?

Geleceğin mimarı gençler, kendilerini kötü ortamlarda heba etmemek ve hayata sağlam adımlar atarak, farklı bakış açıları kazanmak istiyorlarsa gençlik kulüplerine gelmeli.

4- Sizce gençlik kulüplerinde “şu da olmalı” dediğiniz bir şey var mı?

Her gence hitap eden gençlik kulüpleri olduğu gibi üstün zekâlı gençler için profesyonel bir şekilde çalışma sağlayacak gençlik kulüpleri geleceğin bilim adamlarının yetişmesine yardımcı olur.

5- İzcilik çalışmalarının, gençlik kulüplerindeki yeri nedir?

İzcilik faaliyetleri gençlik kulüplerinin en önemli yapı taşıdır. Gençler oba sisteminde grup çalışmasının, birlik ve beraberliğin önemini anlıyor. Düzenli ve disiplinli bir şekilde kişisel temizliği ve çevresinin temizliğine dikkat ediyor. İzcilik yaparak ve yaşayarak öğrenme sistemi olduğu için gençler etkin bir şekilde potansiyelini ortaya çıkarabiliyor.

6- Velilerin, gençlik kulüplerine bakış açısı ve beklentileri nelerdir?

Veliler, çocuklarının değerlerine bağlı, manevi açıdan zengin, toplum normlarına uyan kişiler olmasını istemekte. Gençlik kulüplerinin bu açıdan önemini dile getirmektedirler.

7- Gençler, gençlik kulüplerimize nasıl bakıyor?

Buralara gelen gençler ilk bir ay içinde kulüplerini sahiplenmektedir. Onlarla yaptığımız her faaliyeti sabırla ve istekli bir şekilde yapmaya çalışarak bireysel yeteneklerinin gelişeceğinin farkındalar.

8- Gençlik kulüplerinde uygulanan REGEP sisteminin sizlere katkıları nelerdir?

REGEP kulüp işleyişini sistemli hale getirmektedir. Gençlerin takibinin, anketlerin, veli görüşmelerinin düzenli bir şekilde yapılmasına katkıda bulunmaktadır. REGEP sistemi kulüp sorumlularını bugün ne yapacağım karmaşasından kurtarmaktadır.

 

 

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir