PUSULA GENÇLİK VE OKYANUS GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE

Pusula Gençlik ve Spor Kulübü İile Okyanus Gençlik ve Spor Kulübü Çanakkale Şehitleri’ni anmak için  17,18,19 Mart tarihleri  arasında bir program düzenledi. Programın birinci günün de Çanakkale ile ilgili bir film izletildi, öğrencilere ikinci günü için tiyatro ve şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya hazırlık yaparak gelen gençler Çanakkale ile ilgili şiir, kompozisyon ve tiyatro gösterilerini sundu. Programın üçüncü gününde Çanakkale şehitlerini ziyaret etmek için Edirnekapı Şehitliği’ni ziyarete giden Pusula Gençlik ve Okyanus Gençlik kulübü programını tamamladı.

Programda tarihin kalbine kazınmış Çanakkale Çanakkale Şehitleri’nin; çektikleri sıkıntılarla birlikte dünyanın en güçlü donanmalarına göğüs gererek vatanın bütünlüğü ve İslam güneşinin batmaması için canlarını gözlerini kırmadan veren Çanakkale Şehitlerinin anlaşılması için düzenlenen programda gençlere tarih, vatan ve millet sevgisi aşılanmak amaçlandı. Programı düzenleyen gençlik kulüplerine teşekkür eden gençler yaptıkları tiyatrolarda Seyit Onbaşı, Kınalı Hasan gibi kahramanların rolüne bürünmüş olabiliriz belki onların çektikleri sıkıntıları çekmedik ama biz ecdadımızı tanıdık diyerek kulüp müdürlerine teşekkür ettiler.

Programın ardından Okyanus Gençlik Müdürü Yusuf AKSÜT’ ÜN açıklamasında ’’ bir neslin yok olduğu Çanankkale Zaferini gençlere anlatmak boynumuzun borcudur. Biz Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşını, İstanbul’un Fethini bu gençlere anlatmazsak halimiz nice olur vatanın ve milletin bütünlüğü tarihi anlamaktan geçer’’ dedi.

Erhan GÜLTAŞ ise ‘’ Çanakkale Şehitleriyle omuz omuza çarpışamadan onları şiirlerinde en doğru şe­kilde anlatan Mehmet Akif’i anlamadan biz Çanakkale’yi anlatamayız. Milli şairimizin yüreğindeki sızı­dır ona Çanakkale Şehitlerine şiirini yazdıran. Bir savaşı kazanmak ve kaybetmek o savaşı anlamaktan geçer. Kazandığımız ve bir neslin şehit olduğu Çanakkale zaferini yaşatmak ve gelecek nesillere milli şuur bilincini aktarmak bizlerin üstlenmesi gereken bir vazifedir. ‘’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir